X
   فرم ها و آیین نامه ها
29اردیبهشت

اساسنامه مرکز نوآوری و شکوفایی مصوب هیات رییسه

آیین نامه اجرایی مرکز نوآوری و شکوفایی دانشگاه آیت ا... العظمی بروجردی (ره)

     

  مقدمه:

به منظور استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت‌ها و توانایی‌های موجود در دانشگاه و واحدهای پژوهشی و توسعه فضای نوآوری، کارآفرینی و هدایت نتایج طرح‌های پژوهشی، پایان‌نامه‌ها و فعالیت‌های علمی به سوی تجاری‌سازی، دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی اقدام به ایجاد مرکز نوآوری و شکوفایی نموده است. این مرکز با عنایت به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و برنامه‌های دولت تدبیر و امید و با توجه به جایگاه دانشگاه به عنوان نماد آموزش عالی از دانشجویان، محققین و اساتید حمایت می‌کند تا در زنجیره فعالیت‌های این مرکز هدف والای تبدیل علم به ثروت، حاصل شود.  لذا به منظور تسهیل در روند اجرایی پذیرش، رشد و توسعه ایده های نوآورانه کسب و کار در دانشگاه آیت ا... العظمی بروجردی (ره) و در راستای ابلاغیه  شماره 99655/11 مورخ 13/9/1395 وزارت متبوع درخصوص ابلاغ آیین نامه ایجاد مرکز نوآوری، آیین نامه اجرایی مرکز نوآوری و شکوفایی دانشگاه آیت ا... العظمی بروجردی (ره) به شرح ذیل تدوین گردید.

تعاریف:

ماده 1- دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی، مرکز نوآوری را با حمایت مادی و معنوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  تاسیس نموده که از ین به بعد در این اساسنامه دانشگاه نامیده می شود.

ماده 2- شورای راهبردی مرکز : شورایی متشکل از ترکیب اعضای مندرج در ماده 8 است که درخصوص کلیه برنامه های مورد نیاز و درخواست های واصله مرتبط با اهداف، خط مشی و سیاست های مرکز نوآوری و شکوفایی دانشگاه و موضوعات ماده 10 این آیین نامه تصمیم می نمایند.

ماده 3- مرکز نوآوری و شکوفایی: مرکزی متشکل از گروه های نوآور است که با همکاری گروه ها و آزمایشگاه های تحقیقاتی و متخصصین مربوطه ، محصولات و خدمات جدید را در چارچوب برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت ( حداکثر سه سال)، ارایه و پرورش می دهند.

ماده 4- گروه شتابدهی : شتاب دهنده آخرین حلقه از نهاد تقویت کننده نوآوری و خلاقیت است. گروه شتابدهی به گروهی گفته می شود که با برگزاری دوره های فشرده و اجرای برنامه های حمایتی کوتاه مدت (حداکثر شش ماه) قصد تسریع در موفقیت و شکل گیری شرکت های نوپا را دارد. ایده اصلی یک شتابدهنده در تسریع فرایندی است که در مرکز نوآوری رخ می دهد، شتابدهنده ها به آمادگی گروه های نوآور برای جذب سرمایه گذار و تشکیل شخصیت حقوقی مستقل آنها کمک می کند. شتاب دهده ها می توانند دارای شخصیت حقوقی مستقل و خصوصی بوده و می توانند مالک بخشی از سهام استارت آپ های مستقر در خود شوند.

ماده 5- استارتاپ/ گروه های نواور: استارتاپ ها یا گروه های نواوری مرحله قبل از ایجاد یک کسب  و کار  مناسب در کمترین زمان ممکن هستند. استارتاپ ها، معمولا حول  ایده های نوآور یا خلاق بنا می شوند. در واقع گروه های خوش فکر ، با ایده های نو، در جستجوی روش هایی برای کسب درآمد از آن ایده و تولید انبوه محصولات یا خدمات مبتنی بر آن ایده هستند.

ماده 6- رویدادهای کارآفرینی: رویدادهای آموزشی- ترویجی کوتاه مدت  هستند که در آن ها مهارت های مختلف کارآفرینی و نوآوری به شرکت کنندگان آموزش داده می شود. این رویداد ها تحت عناوینی از قبیل استارتآپ ویکند، بوت کمپ، استارت آپ گرایند، همایش ها، گردهمایی ها، کارگاه ها و دوره های آموزشی و ..... در دنیا برگزار می شوند.

 

اهداف مرکز

ماده 7- اهداف مرکز به شرح ذیل می باشند:

-            شناسایی توانمندیها و شایستگی های دانشجویان و کمک به آنان در جهت طراحی مسیر شغلی مناسب

-           شناسایی و توانمندسازی متخصصین، دانشجویان و اساتید خلاق، نوآور و کارآفرین و فراهم کردن زمینه تجاری سازی دستاوردهای ارزشمند علمی آنها برای ورود به فعالیتهای نوآورانه و کار آفرینی آنان

-           حمایت از تیم های استارت آپی و ایجاد فضای مساعد برای تحول آفرینی آنان

-           فراهم کردن زمینه های آشنایی دانشجویان با الگوهای موفق کسب و کار در رشته تخصصی خود

-           حمایت از دانشجویان و  اساتید نو آور و کارآفرین در جهت راه اندازی کسب کار.

-           کمک به تقویت مهارتهای عمومی و تخصصی دانشجویان بر اساس بازار کار و تدوین برنامه آموزشی ویژه هر رشته با

-             تدوین و اجرای برنامه های آموزشی توسعه مهارت های فردی و عمومی

-          تدوین و اجرای برنامه های آموزشی تخصصی مورد نیاز بازار کار

-           ترویج و توسعه فرهنگ نوآوری و کارآفرینی. و تلاش در جهت تغییر نگرش اعضاء دانشگاه اعم از اساتید، کارکنان و دانشجویان

-           نقش آفرینی درتحقق کارآفرینی مبتنی برنوآوری.

-           کمک به شکل گیری کسب و کار های دانشگاهی

-           کمک به تیم های استارت آپی در جذب سرمایه گذار

-           ارتقای نقش نوآوران و کارآفرینان درتوسعه و اعتلای کشور از طریق خلق دانش، فناوری و کسب و کار دانش بنیان

-           تشویق اساتید و دانشجویان به تاسیس شرکت های دانش بنیان و حمایت از آنها

-           ایجاد محیطی پویا و با انگیزه برای حضور دانشجویان و تشویق آنان به تفکر کارآفرینانه

-           انجام پژوهش های کارآفرینی با توجه به نیازهای منطقه ای ملی

-           تسریع درتبدیل ایده ها به محصول و تجاری سازی.

-           تحقیق در زمینه نوآوری، کسب و کار و توسعه کسب و کار در سطوح منطقه ای، کشوری و بین المللی.

-           ارائه خدمات مشاوره ای به سازمان های محلی، منطقه ای و ملی در حوزه های مرتبط.

-           همکاری با واحدهای تحقیق، توسعه و نوآوری صنایع.

 

ترکیب شورای راهبری

ماده 8- ترکیب شورای راهبردی مرکز نوآوری و شکوفایی دانشگاه به شرح ذیل است

  • مدیر پژوهشی دانشگاه ( رییس شورا)
  • رییس کارگروه کارآفرینی و ارتباط با جامعه دانشگاه (معاون شورا)
  • رییس کارگروه آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه
  • مدیر مرکز نوآوری و شکوفایی
  • چهار نفر افراد متخصص و صاحب نظر در حوزه نواوری و کارآفرینی و صنعت

تبصره 1: چهار نفر فرد متخصص و صاحب نظر در حوزه نوآوری و کارآفرینی و صنعت به موجب پیشنهاد مدیر پژوهش دانشگاه و حکم ریاست دانشگاه  به مدت 2 سال منصوب می شوند. سایر اعضا با حکم ریاست دانشگاه به مدت 2 سال به عضویت شورا منصوب می شوند.

9- مخاطبان

ماده 9- افراد نخبه، مخترعین و مبتکرین، دانشگاهیان ( اساتید، فارغ التحصیلان، کارکنان  و دانشجویان )، واحدهای تحقیق و توسعه شرکت ها و سازمان های مختلف و سایر متخصصین که دارای طرح یا ایده نوآورانه می باشند در زمره مخاطبین مرکز نوآوری و شکوفایی دانشگاه قرار می گیرند.

ماده 10 – شرایط پذیرش ، واحدهای قابل استقرار در مرکز( از قبیل هسته های نواور، واحدهای نوآور، شرکت های نوآور و شرکت های دانش بنیان) ، فرایند درخواست و پذیرش و فرایندهای ارزیابی گروه های مستقردر مرکز، خدمات قابل ارایه  ورویدادهای کارآفرنین، گروه های شتابدهی و گردش کار‌ها در قالب شیوه نامه پیشنهادی شورای راهبری به تصویب شورای پژوهش دانشگاه خواهد رسید.

این آیین نامه در 10 ماده و یک تبصره  در جلسه مورخ                    هیات رییسه دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی به تصویب رسید و از تاریخ تصویب لازم الاجرا می باشد.

 

 

 

دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی )ره(