روح شاعر خوش سخن پارسی، حکیم نظامی گنجوی شاد که به زیبایی فرمود    

 
 

d1 

انسان موجودی اجتماعی است و برای ادامه ی حیات و طی کردن مراحل تکامل ناچار به برقراری ارتباط با دیگران است. پس چه خوب است که با افرادی ارتباط برقرار نماییم و با آنان دوست شویم که حرکت ما را در این راه تکامل سرعت بخشند.


این امر مهم ما را بر آن داشت تا نکاتی مفید در مورد دوست یابی را در مقام پیشنهاد به شما عزیزان دانشجو بیان نمائیم. چرا که داشتن دوست خوب برای همه ما لازم است و چه بهتر که ما دوستان خوب زیادی داشته باشیم.

d2

پیدا کردن دوست خوب کار سختی است و باید به موارد زیادی توجه و به آنها عمل کنیم تا بتوانیم دوست خوب را انتخاب نموده و همچنین سعی کنیم خودمان هم دوست خوبی برای او باشیم.

 

 

 


در ادامه به ذکر چند نکته مفید در این رابطه پرداخته ایم.


d3۱- اول خودمان آدم خوبی باشیم و ۱۳ نکته ی بعدی را رعایت کنیم، بعد دنبال دوست های خوب بگردیم.

برای پیداکردن دوست خوب اول باید سعی کنیم خودمان آدم خوبی باشیم. زیرا تا وقتی خود ما خوب نباشیم، آدم های خوب ما را برای دوستی قبول نمی کنند.همان طور که ما به دنبال انسان های صالح و نیکو برای دوستی می گردیم، باید این حق را به دیگران هم بدهیم که آنها نیز دنبال انسان های خوب برای دوستی باشند. اگر ما تا الان دوست های خوب زیادی را از دست داده ایم به این معناست که رفتارهای بد و ناپسندی از ما سر می زند و دیده می شود و با این نوع رفتارها ما باز هم دوستان خوب را از دست خواهیم داد. پس بهتر است فرصت حضور در دانشگاه را قدر بدانیم و رفتار های بد خود را تغییر دهیم.

 


۲- پاکیزگی و آراستگی ظاهری را به عنوان یک اصل مهم رعایت کنیم.d4

در محیط های آموزشی حفظ پاکیزگی و آراستگی ظاهری شخصی نکته ای بسیار بسیار مهم قلمداد می شود. برای پیداکردن دوست خوب باید به پاکیزگی، آراستگی ظاهر و نوع پوشش انتخابی خود بسیار توجه کنیم. یادمان باشد که یکی از ع لامت های دوست خوب رعایت تمیزی و نظافت و درک صحیح برای انتخاب پوشش توسط اوست. ضمن اینکه دوستان خوب همیشه به پاکیزگی، آراستگی ظاهری و لباس دوستان خویش هم اهمیت می دهند. اگر لباس، کیف، کفش و بدن ما پاکیزه و یا مناسب با شرایط عرفی و اخلاقی محیط پیرامون ما نباشد باعث می شود افرادی که این موارد را رعایت می کنند از ما دور شده و با ما رابطه ی دوستی نداشته باشند.

 

 


۳d5- به نصیحت های افراد با تجربه و خیر خواه گوش فرا دهیم و در برخورد با آنها احترامشان را حفظ کنیم.


یکی از کارهایی که باعث می شود انسان خوبی باشیم و افراد دیگر ما را دوست داشته و بخواهند با ما رابطه دوستی داشته باشند این است که به نصیحت های افراد با تجربه و بزرگتر گوش داده و در برخورد با آنها جانب احترام را نگه داریم. چرا که یک آدم خوب هیچگاه نصیحت انسان های با تجربه را نادیده نمی گیرد. در محیط های آموزشی اساتید و کارکنان آن محیط به عنوان افراد با تجربه و بزرگتر محسوب می شوند. اگر در جستجوی آن هستیم که دوست های خوبی داشته باشیم باید تا جای ممکن به نصیحت افراد با تجربه و خیر خواه عمل نمائیم.

 

d6
۴- همیشه سراغ دانشجویان موفق و اهل مطالعه برویم.

برای پیداکردن دوست خوب باید یک راست به طرف دانشجویان موفق و اهل درس برویم تا در کنارشان بتوانیم رشد و پیشرفت بهتر و سریعتری داشته باشیم. در اکثر موارد شخصی که تنبلی و کاهلی را سرلوحه امور خود قرار داده و در راه تحصیل هم علاقه ای از خود نشان نمی دهد و به خوبی درس نمی خواند، دوست ندارد که دوست یا دوستانش هم درس بخوانند و دانشجویان موفقی باشند. تنبلی چنین افرادی بر روی دوستانشان نیز اثر می گذارد و باعث می شود آنان هم به شکلی که شایسته است در زمینه تحصیل تلاشگر و جدی نباشد.

 

 

d7
۵- با اشخاصی که نزد شما در مورد دیگران بدگویی می کنند رابطه دوستی نداشته باشیم.

اگر شخصی نزد ما در مورد دیگران از بدی های آنها بگوید و رازهایشان را برای ما بازگویی کند، معلوم می شود که این شخص برای ما هم نمی تواند دوست خوبی باشد. زیرا بی شک روزی خواهد رسید که هم راز ما و هم بدگویی ما را نزد دیگران خواهد گفت.

 

 

 

d8
۶- با آدم های سخن چین و دو به همزن دوست نشویم.


دانشگاه محل دو به هم زنی و پخش نفرت و کینه نیست، اما متاسفانه هستند افرادی که با حرف بردن و حرف آوردن بین دو نفر که با هم قهر هستند، آتش کینه، نفرت و کدورت میان آنها را شعله ور تر می نمایند. این افراد رفتار زشت خود رابسیار دوست دارند و از آن لذت نیز می برند. مطمئناً دوستی با چنین افرادی برای ما آسیب های خطرناکی را به همراه خواهد داشت و باید از چنین افرادی اجتناب کنیم.

 

 

d9
۷- به دنبال افراد راستگو باشیم.

مشخصاً کسانی که بیشتر وقت ها دروغ می گویند رفتارها و اعمال بد هم زیاد از آنان سر می زند و متاسفانه برای پنهان کردن همین رفتارها و اعمال بد خود مجبورند باز هم دروغ بگویند. داشتن رابطه ی دوستی با این افراد کار بسیار خطرناکی است، چرا که هر لحظه ممکن است از دروغها و رفتار و اعمال آنان آسیب جدی به ما برسد. ضمن اینکه در متون دینی و کلام بزرگان ما نیز آمده است: همیشه نجات و رستگاری انسان در راستگویی است.

 

 

 

d10
۸- توجه کنیم دوستان آن شخصی که برای دوستی انتخاب می کنیم چه کسانی هستند.
 

یکی از روش های شناخت دوست خوب این است که توجه کنیم دوستان او در محیط دانشگاه چه کسانی هستند. زیرا معمولاً اخلاق دوست ها شبیه به همدیگر است. اگر افرادی که با آن شخص دوست هستند اشخاصی خوب، راستگو و از نظر درسی موفق هستند، معلوم می شود رفتارها واخلاق های خوبی را در او دیده اند که او را برای دوستی انتخاب کرده اند. اما اگر دیدیم بیشتر کسانی که با او رابطه ی دوستی دارند افراد خوبی نیستند و یا به تحصیل خود بی اهمیت هستند و یا دروغ می گویند، نباید به آن شخص نزدیک شد و او لایق دوستی با ما نیست.

 

 

d11
۹- از ورزش کردن برای پیدا کردن دوستان خوب استفاده کنیم.


ورزش کردن برای سلامتی روح و جسم ما بسیار مفید و یکی از روش های یافتن دوستان خوب است. اکثر افرادی که ورزش می کنند دارای اخلاق و رفتار نیکو هستند و زودتر و بهتر از دیگرانی که ورزش نمی کنند مطالب درسی را فرا می گیرند. اینگونه افراد دوستان خوبی برای ما هستند و ما در کنار آنها می توانیم همزمان سلامت روح و جسم را در کنار موفقیت تحصیلی دارا باشیم.

 

 

 

d12
۱۰ - به میزان اعتقاد دوست خود به خدا توجه کنیم.


یکی از بهترین روش های یافتن دوست خوب این است که توجه کنیم او چه میزان به خدا اعتقاد دارد و آیا در کارهایش از خدا مدد می جوید یا خیر؟ از آنجا که انسانهای خدا جو پروردگار را همیشه ناظر بر اعمال و رفتار خود می دانند، همیشه پایبند به مسائل اخلاقی هستند و در رابطه ی دوستی خود به ما آسیبی نمی رسانند. این افراد چون خدا را به عنوان یک منبع بی پایان همیشه پشت و پناه خود می دانند از اعتماد به نفس بالاتری بر خوردارند.

 

 

d13
۱۱- قبل از اینکه به او بگوییم می خواهیم با او دوست شویم او را امتحان کنیم.


یکی از روش های پیدا کردن دوست خوب در محیط دانشگاه این است که قبل از شروع دوستی او را امتحان کنیم. مثلاً سخنی کم اهمیت را در قالب یک راز به او بگوئیم و از وی بخواهیم آن را حفظ کند. بعد به واکنش او و اینکه آیا نزد دیگر افراد حاضر در دانشگاه آن راز را بازگو می کند یا خیر توجه کنیم. در مثالی دیگر، کتاب های دانشگاهی خود را به او امانت دهیم تا مطالعه کند و دوباره به ما پس بدهد. باید به اینکه کتاب ها را سر وقت و سالم به ما باز می گرداند یا خیر توجه کنیم. با این قبیل امتحان کردن ها معلوم می شود آیا آن شخص می تواند دوست خوبی برای ما باشد یا نه.

 

 

d14
۱۲- دوست خوب به هنگام مشکلات و دردسرها به ما کمک می کند.

از بهترین زمان های شناخت دوست خوب به هنگام مشکلات و دردسرهاست.   به طور مثال، در مورد یکی از درس ها برای ما مشکل و دردسری پیش آمده و نیاز به کمک داریم و در این هنگام شخصی بدون هیچ نیت بد و چشم داشتی به ما کمک می کند. توجه کنیم که این فرد را نباید از دست بدهیم، زیرا او می تواند یک دوست بسیار خوب برای ما باشد.

 

 

d15

۱۳- به دوست خود هدیه بدهیم.

هدیه دادن یکی از بهترین روش های حفظ دوست خوب و تحکیم رابطه ی دوستی است. چرا که دوست خوب ما لایق این هدیه است. مهمترین اصل این است که هدیه هرچند کوچک ما بتواند باعث خوشحالی او شود و او آن هدیه را دوست داشته باشد. مطمئناً او نیز در زمان مقتضی ما را با هدیه ای هرچند کوچک خوشحال خواهد نمود.


 

 

 

 

d16

۱۴- از دوست خوبی که نزد ما می آید استقبال کنیم.

بعضی وقت ها آدم ها نزد ما می آیند تا رابطه ی دوستی را آغاز کنند. لازم است در این مواقع به همه مسائل و اصولی که در پیدا کردن دوست به آنها فکر کرده بودیم دوباره توجه کنیم تا مشخص شود شخصی که خواهان دوستی با ما شده می تواند دوست خوبی برای ما باشد یا نه. وقتی مطمئن شدیم برای دوستی فرد مناسبی است با روی خوش از او استقبال می کنیم. اما اگر معلوم شد برای دوستی مناسب نیست، در کمال ادب و احترام و به شکلی که از ما ناراحت نشود به او می فهمانیم که خواهان دوستی و مراوده با او نیستیم.
 

 

ادامه مطلب
25اسفند

بروشور های حفاظتی

بروشورهای و تصاویر | | View Counts (44) |

b2

ادامه مطلب

1- کارت دانشجویی را همیشه و در هر مکانی همراه داشته باشید.
2- پسوردهای خود در سیستم های دانشگاه را هر از چند گاهی تغییر دهید.

3- از قرار دادن و استفاده از شماره دانشجویی، کد ملی، یا شماره شناسنامه بعنوان پسورد خودداری نمایید.
4- هنگام خارج شدن از خوابگاه ، مقصد و همسفر خود را به مسئولین و یا دوستان نزدیک خود اطلاع دهید.
5-   حتی المقدور از سوار شدن به خودروهای شخصی خودداری نموده و حتما از وسائل نقلیه عمومی استفاده نمائید .
6- از قدم زدن و پیاده روی در مسیرهای خلوت شهر تا دانشگاه حتی المقدور خودداری شود.
7- در صورت مراجعه به دانشگاه توسط وسیله نقلیه عمومی یا شخصی چنانکه وسیله نقلیه تغییر مسیر داد حتما عکس العمل نشان داده و اعتراض نمایید تا از مسیر اصلی خارج نشود.
8-  بخاطر داشتن و ثبت شماره پلاک خودروئی که سوار آن هستید تاکید می شود خصوصا شب هنگام.
9- با توجه به عدم مسئولیت دانشگاه در قبال مفقودی اشیاء گران قیمت حتی الامکان از آوردن وسائل و اشیاء گران قیمت به دانشگاه و خوابگاه جدا خودداری نمایید.
10- در صورت مفقودی یا سرقت تلفن همراه، در اولین فرصت به حراست دانشگاه مراجعه، و از تماس یا حضور خود سرانه در محل هائیکه سارقین تعیین می کنند جدا خود داری شود.
11- مواظب گوشی های همراه،کارت پول،لب تاب و غیره باشید. و از قرار دادن اطلاعات شخصی، عکس و غیره در گوشی های تلفن همراه و غیره خودداری نمائید.
12- بصورت گروهی خرید نمائید.
13- شماره تلفن همراه خود را در اختیار هر شخصی قرار ندهید.
14- به هیچ عنوان به شبکه های اجتماعی اعتماد نکنید و از قرار دادن تصاویر و اطلاعات شخصی در این شبکه ها  خودداری نمائید.
15- بخاطر داشته باشید عضویت در شبکه های اجتماعی بعضا باعث سوء استفاده عناصر فرصت طلب شده و خسارتهای جبران ناپذیری به افراد  وارد می کند.
16-  از براداران و خواهران گرامی تقاضا دارد قبل از دادن هر گونه تذکری، در رعایت حد و حدود شرعی و قانونی و همچنین رعایت شئونات دانشجوئی دقت و اهتمام لازم را داشته باشند.
17- تقاضامند است در ساعت مقرر و اعلام شده از سوی مسئولین محترم خوابگاه ، در خوابگاه حاضر شوید و حتی المقدور تاخیر نداشته باشید.
18- بروز هر گونه اتفاق را به مسئولین دانشگاه اعلام نمائید.
19- در خصوص حضور و برگزاری اردوها، حتما اطمینان حاصل فرمائید که اردوی مورد نظر مورد تائید امور فرهنگی دانشگاه می باشد.
20- به هر فردی اعتماد نکنید و مسائل شخصی خود را با وی مطرح نکنید.
21- در انتخاب دوست وسواس بوده و دقت لازم و کافی را داشته باشید.
22- در صورت مشاهده هرمورد مشکوک آنرا در اسرع وقت به مسئولین دانشگاه (حراست) اطلاع دهید.
23- ضمن اینکه در محیط دانشگاه و در سطح شهر به نوعی مواظب هم هستید در صورت بروز هر گونه مشکل برای دوستانتان سریعا موضوع را به مسئولین دانشگاه اطلاع دهید.
24- قبل از آوردن میهمان به دانشگاه، حتما با نگهبانی و انتظامات هماهنگی کنید.

ادامه مطلب
دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی )ره(