مصاحبه رئیس محترم دانشگاه ، جناب آقای دکتر حسن مروتی با خبر گزاری ایرنا

ارسال شده در تاریخ :08 شهریور، 1400
تصویر

حسن مروتی روز دوشنبه با اشاره به بیانات اخیر رهبر فرزانه انقلاب در تاکید بر برقراری ارتباط با مردم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: قلب کارگزاران نظام اسلامی باید کانون عشق و محبت به مردم باشد و همانند پدری مهربان با تمام وجود نسبت به کسانی که مسوولیت و سرپرستی و اداره شان را پذیرفته اند مهر بورزند.

وی اظهار داشت: برقراری ارتباط ساده با مردم، موجب قوت قلب و تقویت اراده آنان  می شود و در منظومه فکری مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، هویت جمهوری اسلامی که مقدمه ای برای تشکیل دولت اسلامی محسوب می شود مبتنی بر مردم سالاری است.

وی تاکید کرد: در دیدگاه ایشان، مردم سالاری مبتنی بر مبانی دینی، اعتقادی و ایمانی و نه قرارداد اجتماعی است و این امر وجه تمایز مردم سالاری دینی از دموکراسی غربی می باشد.

رییس دانشگاه آیت الله بروجردی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب، برای مردم هم در تشکیل و هم استمرار دولت اسلامی نقش اساسی قایل هستند و معتقدند در انقلاب اسلامی، مردم نقش خود را به خوبی ایفا کردند.
مروتی افزود: در نظام اسلامی، حاکمان و مدیران، باید مردم را ولی نعمت خود بدانند. مردم در حقیقت، عیال خداوند هستند و برای محبوبیت نزد خداوند، باید عیال او را دوست داشت. همچنین محبت به مردم، سبب پایداری مقام و موقعیت مدیران و دولتمردان می شود.

وی ادامه داد: در آموزه های دینی، مهر و محبت به مردم یک وظیفه دینی است، لذا رمز موفقیت حاکمان، مدارا و مماشات با مردم است و گر چه مردم از نظر درک و بینش یکسان نیستند؛ حاکم باید با کمال متانت و گذشت با آنان رفتار کند و قطعا مدارا با مردم، پایه های حکومت را تقویت می کند.
این استاد دانشگاه تهران افزود: بدون تردید مشکلات مردم را نمی توان از لابه لای نامه ها یا از زبان اطرافیان دریافت. خود مردم بهتر می توانند مشکل و نیاز واقعی شان را منتقل کنند و اگر این امکان برای آنان فراهم نشود، نتیجه ای جز روگردانی مردم از حاکمان نخواهد داشت. نظام جمهوری اسلامی این امر را در فراز و فرودهای خود به خوبی تجربه کرده است.
وی تاکید کرد: شهید رجایی همواره در میان مردم بود و مانند آنان زندگی کرد. به همین علت، دولت او به عنوان الگوی یک دولت موفق و خدمتگزار شناخته شده است.

مروتی بیان کرد: شهید رجایی هرگز فریفته پست و مقام نشد و هیچ گاه خود و یارانش از مردم فاصله نگرفتند، به همین دلیل، ایشان گرفتاری ها و نیازهای مردم را به خوبی دریافت و در راه حل مشکلات یا تامین خواسته ها گام های اساسی برداشت.
رییس دانشگاه آیت الله بروجردی گفت: بنابراین با عنایت به فرمایش مقام معظم رهبری حضور رو در رو، بهترین وسیله ارتباطی حاکمان با مردم است و الگوی دولت مردمی در شرایط کنونی، شهید رجایی و یاران وی است و سفارش امام علی (ع) به کارگزاران خویش، بهترین منشور یک دولت مردمی است.